„Knjiga kao prostor slobode“ naslov je književne večeri na kojoj je kao gost nastupio pravnik i književnik Ivan Pletikos iz Pule. U sklopu ovogodišnje „Noći knjige“, a u organizaciji Gradske knjižnice Kaštela, Pletikos se publici sinoć u Nadbiskupskom kaštelu u Kaštel Sućurcu, predstavio s dvije autorske knjige „Castropola“ i „Pula na pola“ te podijelio svoja razmišljanja o temi slobode. Razgovor s književnikom i publikom moderirala je ravnateljica GKK Renata Dobrić.
– Držim se kršćaninom pa znam da je sloboda najveća vrijednost koju je Gospodin dao svakom od nas, jer da nije dao slobodu, pretvorio bi nas u bezgrešne robote. Upravo zato što sloboda pretpostavlja i zlo, dužni smo cijeli život vršiti etički izbor između dobra i zla. Uostalom i cijela naša povijest,nas pojedinačno, a i nas kao zajednice, govori o tome da se stalno moramo boriti za slobodu, ona je naša misija i cilj – kazao je Pletikos na pitanje o svom viđenju slobode. Dodao je kako se slobodom manipulira i kroz konstrukciju zaborava što je odlika mnogih totalitarizama, no pojavljuje se i u demokratskim društvima oko nekih tema koje se žele zatrijeti i prešutjeti.
Autor je prije razgovora o knjigama rekao kako se ovim vidom pisanja počeo baviti nakon što se umirovio kao pravnik. Svoj prvi povijesni roman „Castropola“ izdao je 2014. godine, a riječ je o povijesnoj fikciji u kojoj glavni junak, došljak u Pulu na prijelazu 13. u 14. stoljeće, pokušava ostvariti svoj život uz mnoštvo društvenih prepreka na koje nailazi. Kroz djelo se tematizira propast patricijske obitelji Castropola, povijesni gubitak samostalnosti Pule te nove kulturno-društvene pojave koje dolaze rađanjem Novog vijeka.
– U prvom romanu pisao sam duge krležijanske rečenice, poneke mi se sa odmakom vremena čine i preduge, možda i nerazumljive, stoga je drugi roman upola manji, a mislim da sam u njemu puno toga više rekao – pojasnio je autor.
Drugi roman „Pola na pola“ izdan je 2021. godine, a radnjom vodi u vrijeme seoske fešte svetog Jeronima, dana 30. rujna 1944. , kada u njegovu rodnu selu Muntiću započinje križni put glavnog junaka. – Nemilosrdna ratna povijest prekida dječakovo djetinjstvo i prisiljen je odrastati u podivljalome vremenu iz kojeg i odrasli traže izlaz. Iz rodnog sela odlazi na školovanje u Pulu, u kojoj ga ratni stroj nemilosrdno otkida od snova i mladosti. Rat ostavlja svoje teške tragove u mladiću koji u Pazinu pokušava školovanjem nadoknaditi propušteno. Iako je Drugi svjetski rat svugdje završio, u Puli još nije, a njegovo ratno znanje još je na cijeni i njegova zamalo izgubljena duša ponovno je na kušnji i u opasnosti. No u svakoj opasnosti raste i spasonosno. Susret s mladim svećenikom svjetlo je u tunelu njegove duše, ali ujedno i križ sudbine – kratak je sadržaj onog što je pisac prikazao u ovom “ kulturno- povijesnom romanu o dobru i zlu“.
Osim razgovora od djelima, autor je s publikom podijelio oduševljenje Sućurcem i ostatkom Kaštela u kojima je prvi put, te izrazio zahvalnost na pozivu i gostoprimstvu.