Emmanuel Carrere: Kraljevstvo
Vuković Runjić, 2020.
Francuski književnik, scenarist i filmski redatelj Emmanuel Carrere hrvatskim je čitateljima poznat po romanima „Zimovanje“, „Protivnik Božji“ i „Neki drugi životi“.
„Zimovanje“ je suptilan i vrlo mračan psihološki roman u kojem autor uranja u psihu 10-godišnjeg dječaka kojeg pratimo tijekom dvotjednog zimovanja u jednom alpskom skijališnom centru.
„Protivnik Božji“ je psihološki triler potaknut istinitim događajem koji je 90-ih godina prošlog stoljeća potresao Francusku. Radi se o stravičnom zločinu kojeg je počinio uzoran suprug, otac i sin, te ugledni liječnik.
U romanu „Neki drugi životi“ autor oslikava težinu gubitka, patnje i samoće prateći dvije pripovjedne niti.
Navedeni naslovi otkrivaju nam autorovu sklonost teškim i ozbiljnim temama punih šokantnih i jezovitih događanja, te pesimizmom kao dominantnim ozračjem. Osebujnim stilom autor često spaja autobiografske elemente s dokumentarističkim pismom. Takav stil primjenjuje i u svom posljednjem žanrovski neodredivom književnom djelu „Kraljevstvo“, romanu koji govori o počecima kršćanstva, o životima i putovanjima apostola Pavla i evanđelista Luke. Ovo djelo, koje je prema izboru vodećeg francuskog književnog časopisa Lira proglašeno knjigom godine, ima elemente povijesnog, dokumentarističkog, fikcionalnog, ali autobiografskog romana.
Nekad predani katolik, a kasnije agnostik, Carrere u Kraljevstvu ponire u najdublje dogme kršćanske vjere. Isprepliće elemente osobne egzistencije suvremenog intelektualca sa sudbinama novozavjetnih biblijskih likova. Kroz prikaz sudbine dvojice kršćanskih svetaca pisac i sam proživljava vlastiti put samospoznaje.
„Kraljevstvo“ je roman u kojem se sadašnjost i stvarnost izmjenjuju s prošlošću i fikcijom. Usvojivši istraživački pristup, Carrere u svom djelu govori o podrijetlu kršćanstva i kontekstu u kojem se kršćanska vjera razvijala. Roman ima upečatljive autobiografske elemente u kojima autor otkriva svoj osobni put od agnostika do vjernika i natrag. Knjiga je utemeljena na autorovoj trogodišnoj kršćanskoj žestini nakon obraćenja ranih 1990-ih godina, tijekom kojih je u 18 bilježnica svakodnevno komentirao Evanđelje.
Polazna točka njegove metafizičke istrage su pitanja o kršćanskoj vjeri koja mu se nameću i na koja traži odgovore. Svojevremeno predani vjernik, autor kontinuirano propituje vlastitu nevjeru i pita se: Kako vjerovati pričama o uskrsnuću i čudesima, kako objasniti dugovječnost religije koja je osvojila svijet?
Roman je podijeljen na četiri cjeline. U prvom dijelu, naslovljenom Kriza, autor govori o razdoblju svog života kada je bio gorljivi kršćanin, svakodnevno bio prisutan na misi, te čitao i komentirao Evanđelje.
U drugom dijelu, naslovljenim Pavao, autor pripovijeda o apostolatu svetog Pavla u Maloj Aziji i Grčkoj u razdoblju od 50. do 55.godine.
Istraga je naslov trećeg dijela u kojem je radnja je smještena u Judeji u vremenu od 58. do 60. godine, a uključuje Pavlova misijska putovanja Sredozemljem, njegov dolazak u Jeruzalem i poteškoće na koje je tamo nailazio.
Luka je naslov četvrtog i završnog poglavlja u kojem autor dočarava osobnost svetog Luke, autora evanđelja koje nosi njegovo ime i Djela apostolskih, a radnja je smještena u Rim i obuhvaća razdoblje od 60. do 90. godine.
Emmanuel Carrere vješto kombinira povijesne elemente s upečatljivim suvremenim autobiografskim elementima obiteljskog života u Parizu. U cijeli roman utkana je piščeva meditacija o odnosu prema kršćanstvu i kršćanskim vrijednostima. S obzirom da je ovaj roman pisao u periodu kada je njegova gorljiva vjera potpuno ugašena, čitatelj može uočiti kako autor vjeru doživljava kao nekadašnje utočište i bijeg od realnosti.
Kombinirajući izvješće o vlastitoj mističnoj krizi sa znanstvenom istragom rođenja kršćanstva, pisac uspijeva fascinirati i vjernike i nevjernike.
Pripremila: I. Čeko