SERIJA SLIKOVNICA O SOCIO-EMOCIONALNIM VJEŠTINAMA
Tamara Vučković: „Gospodin Iz i gospođica Po“ i „Mirko Bjesomirko“
Tihana Lipovec Franculj: „Ana i gospodin Strahojed“ i „Gospođica Hoću“
Evenio, 2019.
Serija slikovnica autorica Tamare Vučković i Tihane Lipovec Fraculj odmah su nakon objavljivanja postale omiljeno štivo među djecom predškolskog i ranog školskog uzrasta. Tema slikovnica su socio-emocionalne vještine kod djece koje autorice obrađuju zapličući ih u zanimljive priče o odrastanju. Sadržaj prate vesele ilustracije Jelene Brezovec.
Zašto su važne socio-emocionalne vještine kod djece?
Socio-emocionalne vještine su važne za svako dijete kako bi moglo funkcionirati u društvu, razumjeti okolinu i svakodnevne situacije, te kontrolirati svoje emocije. Razvijaju se u obitelji, u interakciji s vršnjacima, nastavnicima i odgajateljima.
Svako se dijete treba izgraditi u samopouzdanu, odgovornu i stabilnu osobu koja će od malih nogu učiti kako se prilagoditi.
Tamara Vučković diplomirana je učiteljica razredne nastave i engleskoga jezika. Autorica je slikovnica „Gospodin Iz i gospođica Po“ i „Mirko Bjesomirko“.
„Gospodin Iz i gospođica Po“
Ovo je priča o odgovornosti, odnosno razvoju samostalnosti. Iz i Po uče djecu da u svakodnevnom životu imaju izbora, a odluke koje donose imaju posljedice. Posljedice mogu bite ugodne ili neugodne, ali iskustvo uči prihvaćanju pogrešaka i spremnosti za ponovne pokušaje.
„Mirko Bjesomirko“
Slikovnica „Mirko Bjesomirko“ govori o samokontroli, odnosno sposobnosti upravljanja vlastitim mislima, osjećajima i ponašanjima.
Tihana Lipovec Franculj diplomirala je kroatistiku, komparativnu književnost i teatrologiju. Autorica je slikovnica „Ana i gospodin Strahojed“ i „Gospođica Hoću“.
„Ana i gospodin Strahojed“
Samopouzdanje, odnosno vjera u sebe, svoje sposobnosti, vrijednosti i znanja važan je dio odrastanja. Djeca će kroz Anin primjer osnažiti svoje samopouzdanje i naučiti kako svladati strahove.
„Gospođica Hoću“
Priča „Gospođica Hoću“ govori o vještini iskrenog izražavanja vlastitih stavova i mišljenja na način da ne povrijedimo druge.
Tamara i Tihana, nastavnice po struci, odlučile su spojiti svoja znanja, ljubav i talente te su osnovale „Vježbaonicu sreće“. Čvrsto vjeruju da je biti sretan zapravo vještina koja se može vježbati, pa na svojim predavanjima i radionicama dijele alate koji pomažu djeci i odraslima da vode ispunjeniji život. Cilj im je osnažiti roditelje i sve druge koji rade s djecom kako bi i sami postali sretni, te na taj način kvalitetnije odgajali i učili djecu.
Pohvala Nagrade „Grigor Vitez“ u 2019. godini dodjeljena je nakladničkoj kući Evenio za ovaj serijal edukativnih slikovnica.
Slikovnice su raspoložive u odjelima GKK.
S. J.