(ilustrirala Leire Salaberria)
Chimamanda Ngozi Adichie rođena je 1997. godine u Nigeriji. Ova uspješna spisateljica istaknula se kao glasnogovornica feminizma i braniteljica jednakosti i ljudskih prava diljem svijeta. U ovoj je knjizi djeci prilagodila svoj TED govor koji je odjeknuo svijetom.
Danas bih htjela zamoliti sve ljude da zajedno počnemo
sanjati i planirati drugačiji svijet. Pošteniji svijet.
Svijet sretnijih muškaraca i sretnijih žena, vjernijih
onome što uistinu jesu. A to treba početi na ovaj način:
svoje kćeri moramo početi odgajati drugačije.
Jednako tako, moramo početi drugačije
odgajati i svoje sinove.
Autorica prikazuje poziciju i prava žene u današnjem svijetu. Naglašava kako danas žene imaju više mogućnosti nego prije, ali i da su još uvijek prisutna problematična stajališta i razmišljanja. Djevojčicama se često govori kako moraju biti krhke, ne previše ambiciozne, ne smiju predstavljati prijetnju muškarcu i sl. Odrastajući u Nigeriji, unutar kulture naroda Ibo, Chimamanda se susrela sa situacijama u kojima žene nemaju pravo glasa i ne smiju same ući u klub. U autorici je prisutna ljutnja zbog ovakve situacije, ali i nada. Ona duboko vjeruje u pozitivne promjene. Od malena ju karakteriziraju kao feministicu, a ona to zahvalno prihvaća i za feministe stvara vlastitu definiciju.
Za mene su feministi muškarci i žene koji kažu: „Da, u današnjem
svijetu postoji problem ravnopravnosti rodova i mi ga moramo riješiti,
Moramo popraviti situaciju.“
Želite pročitati što je sve Chimamanda napisala u svom djelu Svi bismo trebali biti feministi?
Posudite ovu slikovnicu namijenjenu djeci, ali i odraslima i saznajte koju poruku autorica želi poručiti cijelom svijetu.